Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom w CenterMed Szkotnik

Data utworzenia: 2014-10-20

Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom w CenterMed Szkotnik
Przychodnia CenterMed Szkotnik przy ulicy Szkotnik 19 w Tarnowie bierze udział w programie zdrowotnym dotyczącym profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce w 2014 r. Bezpłatnymi szczepieniami mogą być objęte dzieci urodzone w okresie IV kwartał 2011 - I kwartał 2012, od 15 listopada 2014 r. mogą zostać objęte też dzieci urodzone w II kwartale 2012. Szczepienia w CenterMed Szkotnik przeznaczone są dla dzieci zapisanych do CenterMed. Stosowne zaproszenia zostały wysłane pocztą. Więcej szczegółów można otrzymać dzwoniąc na Pediatrię w CenterMed Szkotnik - tel. 14 628 38 20, 14 628 35 50.

Co to jest pneumokok?
Bakterie Streptococcus pneumoniae należą do grupy paciorkowców (bakterii otoczkowych) i wyróżniamy ponad 90 typów tych bakterii. Zakażenie nimi może powodować szereg groźnych dla zdrowia i życia chorób u osób w różnych grupach wiekowych. Bakterie te przenoszone są poprzez bliski kontakt z osobą zakażoną.

Jakie choroby wywołują pneumokoki?
Zakażenie powodować może:
- zakażenie krwi (bakteriemię) zwane także sepsą pneumokokową;
- zapalenie opon mózgowych;
- pneumokokowe zapalenie płuc;
- zapalenie ucha środkowego;
- zapalenie zatok;
- zapalenie stawów i kości.

Dlaczego pneumokoki są groźne?
Zakażenia tymi bakteriami (zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych) prowadzą do poważnych problemów zdrowotnych, w tym do głuchoty i uszkodzeń mózgu. Zapalenie opon u dzieci to choroba śmiertelna w jednym przypadku na 10 zachorowań, zapalenie płuc zabija jedną osobę na 20 chorujących, a w wypadku bakteriemii (sepsy) umiera jedna osoba na 5 chorujących. Infekcje pneumokokowe są coraz trudniejsze do leczenia, gdyż niektóre typy bakterii Streptococcus pneumoniae są oporne na antybiotyki. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że zapalenie płuc jest wiodącym na świecie zabójcą dzieci poniżej piątego roku życia.

Jak dochodzi do zakażenia pneumokokiem?
Pneumokoki są przenoszone w wydzielinach dróg oddechowych od osób będących nosicielami bakterii w jamie nosowo-gardłowej i w drogach oddechowych.

Dla kogo pneumokoki są szczególnie groźne?
Najmłodsze dzieci i osoby starsze są najbardziej podatne na inwazyjne zakażenia pneumokokowe takie jak zakażenie krwi, zapalenie opon mózgowych i zapalenie płuc.
Więcej szczegółów na stronie www.profilaktykawmalopolsce.pl